Verimsiz Ders Çalışma Yöntemleri

1 2.856

Verimli ders çalışmakla alakalı bugüne kadar birçok şey öğretildi bize, bunları okurken şunu fark ettik evet verimli ders çalışma yöntemlerini uygularsak verimli ders çalışmış olacağız. Fakat bir şey eksikti, bu yöntemleri uygulamak için öncelikle ders çalışmamız gerekmekteydi…

Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ders çalışmak için kendini hazırladığı anda sınava kaç gün kaldığını merak eder her nedense. Belkide kaç gün kaldığına bakıp ders çalışma planlaması yapmak içindir bu merak. Ama kesinlikle daha sınava çok var biz nelerin üstesinden geldik bu nedir ki?  şeklinde bir düşüncenin sonucu değildir. Ve geleneklere ihanet etmeyerek öğrenci planlamasını yapar dersleri günlere böler, eğer her şey yolunda giderse sınava 1 ay kala deneme çözüp olaysız dağılmak kadar basitleşir işler. Sonra çalışması gereken dersine odaklanır tekrar.. ve birden bir sosyal medya bildirimi gözüne ilişir, ve içinden bir ses der ki: ”iki dakika şuna bak devam edersin ..”

Bu iki dakika keşfette beşamel soslu tavuk yapan pozitif insanın gülümsemesiyle son bulur ve iki dakika yirmi dakikaya dönüşür. Telefonun kendisine zaman kaybettirdiğini idrak edince bulunduğu ortamdan farklı bir yere telefonu bırakıp tekrar dersinin başına döner. Çalışacağı sınavın konu anlatımlı kitabının renklerini güzelce süzdükten sonra hiç kullanılmamış açılmak istemeyen karton kapağını çevirip içindekiler bölümüne bakarken yumruğuyla sayfayı düzeltir. Ve hayallerini süsleyen amaçlarına ulaşmak için içindekiler kısmındaki derslere ve kaç sayfadan oluştuklarına göz gezdirir, ilk başlayacağı derse karar verip dersin sayfasını açar. Eline bir fosforlu kalem alır ve her şey burada başlar. Çünkü fosforlu kalemle çizmenin gerçekten rahatlatıcı bir tarafı vardır… Fosforlu kaleme bağışıklığı olmayan öğrenciler, yayıncı kuruluşların kitap hacimli dursun diye yazdıkları doldurma cümleleri bile çizmekten kendini alamazlar. Birde bakar ki kitabı sararmaya başlamış ve iş içinden çıkılamaz hale gelmiş. Fakat yinede her yeri fosforlu parlak sayfalara bakmak istemsizce huzur verir insana.

Bu süreçte bittikten sonra çalışacağı bir konudan bir cümle okur ve tekrar okur ve tekrar okur… gözlerini kapatıp açar ve idrak etmeye çalışır, başında bir yoğunluk hisseder sanki bedeni uykuya hazırlanır gibi gevşemeye başlar. Anlamaz çünkü odağı tamamen farklı yerlere kayıvermiştir beşamel soslu tavuk videosu gibi yerlere. Sonra ders çalışmayı verimli hale getirmesi öğretildiği için farklı arayışlara girer. Sosyal medya hesaplarından çalışacağı derslerle alakalı hesapları takip etme gayretine girer. İç dünyası rahattır çünkü boş zamanların geçirildiği sosyal medyada dahi dersine ilişkin hesapları takip etmektedir.

Bu sürecin farklı kombinasyonları vardır muhakkak. Fakat genel anlamda öğrencilerde görülen durum buna benzer bir şey. Bir çeşit sendrom galiba fosforlu kalem sendromu. Her neyse  yaygın bir inanışa göre ders çalışmak isteyen öğrenci önce konu çalışlmalı sonra konuyu pekiştirmek amacıyla soru çözmelidir. Ben size bunun tam tersini öneriyorum önce soru sonra konu. Bu şekilde çalıştığınızda zihniniz ilk aşamada  durumu garipseyecektir. Çünkü yıllarca alışılmış bir düzenin dışına çıkmıştır. İşte tamda bunu yapmak istiyoruz. Beynimiz ders çalışma fiilini olumsuz fiiller kategorisine koyarak, şöyle bir algoritma geliştirir. Her ne zaman vücut ders çalışma fiilini gerçekleştirirse nöronlara haber gider ve vücut o fiilden uzaklaştırılmak istenir. Aynı şekilde olumlu fiillerde de işleyiş şu şekildedir: Her ne zaman vücut insatagramda keşfete düşerse, nöronlara haber gider ve istemsizce parmağınızın içerikleri kaydırdığını gözlemlersiniz.

Hasılı gireceğiniz sınavlar sorulardan oluşmakta, konulara gömülürseniz hem vaktiniz hem de zihniniz bitkin düşecektir. Fakat bir soru çözdüğünüzde zihninizde doğru mu yanlış mı? uyarısı meydana gelecek ve bilgiler artık kalıcı olmaya başlayacaktır.

 

1 yorum
  1. Merve Günaydın diyor

    Allah razı olsun çok güzel uygulama çok istifade ediyorum özellikle bi soru bikac defa karşıma çıkınca dahada pekişiyor konu Allah yolunuzu ve yolumuzu açık etsin inşallah selamün aleyküm..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.