Neden Din Görevlileri Eleştirilir?

0 369

Ülkemizin belkide en zor mesleklerinden biride din görevlisi olmak. En zor diyorum çünkü toplumumuzun çayın yanında çekirdek çitlerken üç konu hakkında bilgiye ihtiyacı yoktur: Tıp, Siyaset ve Din.Bu üç kelime balkon muhabbetlerine meze yapılacak cinstendir. Üç kelimenin ortak yanı ise 80 milyon insanımızın üç kelimede akademik çalışmalar yaparak kendilerini üç ilimle donatmalarıdır. Şöyle bir ayrımı var tabi tıp, siyaset ve din kavramlarının. Tıp ve siyaset hakkında herkes konuşur ama doktor bir reçete yazar ona uyulur siyasetçi mecliste yasayı geçirir televizyon karşısında söylenmekle yetiniriz. Din kavramını ise bambaşka çünkü bu konu hakkında da herkesin fikri var fakat her nedense değerli halkımız bu konunun uzmanlarını dinlemeyi pek sevmez hatta eleştirmeye bayılırlar. Bu nedenden dolayı küçüklüğümüzde taş üstüne taş koyup kale yaparak top oynarken zihnimize:”bizim köyün imamı” diye tekerlemeler bile yerleştirilmiştir.

Din, toplumun ahlak yapısını inceden inceye ıslah etmek için çalışan bir kavramdır. Fakat bu dini öğretmek için görevlendirilen insanlara toplumumuz malesef gereken önemi vermiyor. Bu ülkenin hangi camisine giderseniz gidin hoca cemaatten, cemaatte hocadan şikayetçi durumda. Halbuki başkalarının ayıplarını görmezden gelmek ve kişinin kendi ayıplarına odaklanması dinimizin bize öğrettiği ahlak kaidelerinden biri. Hatta bu hususta tavus kuşu örneği verilmektedir. Tavus kuşunun kanatları,yaratan tarafından göz kamaştırıcı renklerle süslenmiştir ve ona bakanlar hayranlıklarını gizleyemezler. Fakat tavus kuşunun gözleri kendisine bakan kimselerde değilde ayaklarındadır. Çünkü tavus kuşunun en çirkin yeri ayaklarıdır. İnsanda bu anlamda kendi kusurlarına odaklanıp başkalarının kusurlarını görmezden gelirse herhalde toplumsal sorunlarda çözüme kavuşacak.

Ülkemizde malesef en çok eleştiriye maruz kalan kardeşlerimiz imamlar. İmamları bu toplum hiçbir zaman mazlum olarak görmedi çünkü paranın esiri olan insanlar onlara hem namaz kıldırıyor hem de maaş alıyor ne güzel iş diyerek iğneleyici laflar söylediler. İmamlar tarafından meseleye bakacak olursak, hem cemaatten gayretine dokunan laflar duyuyorlar hem de hallerini arz edebilecekleri bir üst kurum yok. Müftülük ve cemaat arasında kalan imamlardan bahsediyorum hemde sayıları hiç azımsanamayacak kadar çok. Bu insanların psikolojik durumları ise neredeyse aileleri dışında hiç kimsenin umurunda değil.

Biz muhafazakar kavramını ”Kendi değerlerini mukeddasıtını muhafaza eden” anlamında kullanıyorduk ve mahallemizin imamını bağrımıza basıyorduk ancak günümüzde rengarenk muhafazakarlar hayatımıza girdi. Başakşehir semtinde oturanlara her nedense beyaz muhafazakar dendi mesela. Her neyse konumuzdan çokta uzaklaşmadan bir meseleye daha değinmek istiyorum. Bu ülkenin her kurumunun birer müdürü olduğu gibi birde onların akraba taifesi vardır malum. Bu akrabalar her nedense müdürle ayran içip ayrı düşmeyen cinstendir. Meslekleri bile aynı kurumlarda olabilir müdür ve akrabalarının. Günümüzde ise diyanet personellerine tehditler savuran Ankara’da dayısı olan cami cemaatleri var. Velhasıl cemaat ve imamlar semavere çay koyup muhabbet etseler herhalde biraz yumuşar ortalık.

Fakat bizim ilk olarak mücadele edeceğimiz şey ise toplumun algısı. Şuan herkesin itibar ettiği en önemli şey
malum ekonomik durumlar. Ye kürküm ye sözü ise hiçte boş yere söylenmiş laf değil. İmam kardeşlerimize saygı duyulmamasının sebebi de bu. Çünkü algıda din yok ahlak yok ibadet yok kapitalizmin getirdiği tüketim var menfaatler için her şeyi mübah görmek var. Eğer toplum olarak biz tavus kuşu gibi kendi kusurlarımıza odaklanıp zihin dünyamızı meşgul eden müftülük koridoru dedikodularından uzaklaşabilirsek herhalde cemaatlerde imamlarda huzura erişecekler. Bu konuda divan şairlerimizden birinin sözünü sizlerle paylaşarak yazımı noktalamak istiyorum

Ma-dünun ile eyleme da’vâ-yı tefevvuk
Sen kendine fâik olan akrânını seyret
Tâvûs gibi ârâyiş-i rengînini görme
Bak âyine-yi ibrete noksânını seyret

Kendinden aşağıda olanlarla üstünlük dâvâsına/iddiasına girme Sen kendinden üstün olan yaşıtlarına bak Tavus kuşu gibi renkli süslerini görme İbret ayinesine bakarak noksanını/kötü yönlerini seyret ..

Yorumlarınızı bekliyorum..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.