Kullanabileceğiniz Functions.php Kodları

WordPress geliştirmeye devam ediyoruz bu yazımıda da WordPress için kullanabileceğiniz fonksiyonlardan ve bu fonksiyonları kullanabilmeniz için kodlardan söz edeceğiz.

1 443
  • WordPress’te cache aktif etmek için Functions.php ‘yi kullanabilirsiniz.Aşapıdaki kodu Functions.php dosyanıza ekleyin cache’i aktif edebilirsiniz.

define( ‘WP_CACHE’, true );

  • WordPress’te çöp kutusunu perdiyodik olarak belli aralıklar ile temizlemek istemez misiniz ? Aşağıdaki kodu  wp-config.php  dosyanıza ekleyerek 10 gün aralıklar ile çöp kutusunu temizleyebilrsiniz.10 değerini değiştirerek istediğiniz aralıklarla bu temizliği otomatik olarak yapabilrsiniz.

define( ‘EMPTY_TRASH_DAYS’, 10 ); // 10 gün sonra siler

  • Sürekli güncelleme alan eklenti ve temaların çıkardığı sorunlardan bıktıysanız otomatik güncellemeleri kapatabilrsiniz.WordPress’te eklenti ve temaların otomatik güncellemelerini kapatmak için  wp-config.php’ye aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

define( ‘DISALLOW_FILE_MODS’, true );

  • WordPress ‘te yazılarınızın tahmini okunma süresini göstermek ister misiniz ? Bunu yapmak için eklenti de kullanabilrsiniz ama aşağıdaki kodları kullanarak eklenti kalabalığından kurtulup basit ve hızlı bir şekilde yazılarınızın tahmini okunma süresini gösterebilirsiniz.

Functions.php dosyanıza aşağıdaki kodu ekleyin.

function reading_time() {
$content = get_post_field( ‘post_content’, $post->ID );
$word_count = str_word_count( strip_tags( $content ) );
$readingtime = ceil($word_count / 200);

if ($readingtime == 1) {
$timer = ” minute”;
} else {
$timer = ” minutes”;
}
$totalreadingtime = $readingtime . $timer;

return $totalreadingtime;
}

daha sonra yazı içinde görünmesi istediğiniz yer için single.php dosyasını açın uygun yere aşağıdaki kodu ekleyin.

echo ‘<div id=”okuma-zamani”>Bu yazı ‘ . reading_time() . ‘ sürede okunabilir.</div>’;

  • Sitenize farklı formatlarda dosya yüklerken sorunlar yaşıyorsanız aşağıdaki kodu functions.php dosyanıza ekleyerek farklı formatlardaki dosyaları sitenize yükleyebilrisniz.

function my_myme_types($mime_types){
$mime_types[‘svg’] = ‘image/svg+xml’; //Adding svg extension
$mime_types[‘psd’] = ‘image/vnd.adobe.photoshop’; //Adding photoshop files
return $mime_types;
}
add_filter(‘upload_mimes’, ‘my_myme_types’, 1, 1);

  • WordPress admin panelinize girince sizi karşılayan hoşgeldiniz sayfasına sizde bizim gibi gıcık oluyorsanuz bu sayfadan kurtulabilirsiniz.Aşağıdaki kodu functions.php dosyasına ekleyin ve WordPress hoşgeldin sayfasına veda edin.

remove_action(‘welcome_panel’, ‘wp_welcome_panel’);

  • Sitenizin Wp-Admin bilgilerini unuttunuz ya da sürekli olarak hazırda kalmasını istediğiniz bir admin kullanıcısı yaratmak istiyorsanız aşağıdaki kodu kullanabilrisinz.Aşağıdaki kodu functions.php dosyanıza ekleyin ve kod içerisinde ki kullanıcı adı şifre mail bilgilerinizi kendinize göre düzenleyin.Bu kod sitenizde yer aldığı sürece kullanıcı yaratmaya devam edecektir.Yani oluşturduğu kullanıcıyı silseniz dahi otomatik olarak yeniden oluşturur.Aynı kullanıcıdan birden fazla oluşturma merak etmeyin.

function wpcin_admin_account(){
$user = ‘Kullaniciadi’;
$pass = ‘Sifre’;
$email = ’email@domain.com’;
if ( !username_exists( $user ) && !email_exists( $email ) ) {
$user_id = wp_create_user( $user, $pass, $email );
$user = new WP_User( $user_id );
$user->set_role( ‘administrator’ );
} }
add_action(‘init’,’wpcin_admin_account’);

 

1 yorum
  1. Hasan Eraydın diyor

    Son yazılan kod aynı zamanda hackerların backdoor açmak için kullandıkları kod olabilir mi? Dikkatli olmak lazım. Wordfence gibi sonradan eklenen kodları tespit edebilen eklentiler bu gibi durumlarda bize büyük kolaylık sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.