Koronavirüs Ve Luppo

0 5.829

Tarihe geçecek günlerden geleceğe birkaç not düşmek istiyorum. Şuanda dünyanın her yerinde bir virüs salgını hakim, insanlar bu virüs sebebiyle hayatlarını kaybediyorlar. Haber programlarında kaybedilen hayatların sadece rakamlarını görüyoruz ve o kadar alıştık ki ”iyi bari bugün azalmış düne göre” şeklinde yorumlar yapabiliyoruz. Reklam panolarında, televizyon kanallarında ve daha birçok yerde sosyal mesafeye uyalım uyarıları var. Büyükşehirlerde haftasonuna mahsus olarak güneşin albenisine kapılıp dışarı çıkılmaması için sokağa çıkma yasağı yayınlandı. Sokağa çıkma yasaklarının sürekli olarak muhatapları ise 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri olan insanlar. Şehir meydanları hafta sonlarında daha önce hiç göremeyeceğiniz tenhalıkta, ayrıca camiilerde cemaatle namaz kılınmıyor ve hoparlör cızırtıları kulağınızı tırmalayarak bilincinize ”sokağa çıkarsan tehlikedesin” mesajı veriyor. Gelecek yıllarda yaşadıklarımızın tarih kitaplarına konu olacağını biliyoruz. Bu sebepten dolayı toplumun ruh halini yansıtmak adına sitemde bir şeyler karalama hevesindeyim. Belkide bugün yaşadıklarımız gelecek yıllarda öğrencilerin sorumlu olacağı derslerin konusunu oluşturacak.

Çin’de başlayan virüs salgınına ilk zamanlarda değerli basınımız fazlaca yer vermezken şuanda neredeyse her kanalda doktorların ihtilaflarını izliyoruz. Onların öngörüleriyle salgının biran önce son bulmasını umut etmekteyiz. Malum salgında evde kal sloganları çokça yaygın olunca market raflarında sadece rafları gördüğümüz günleri yaşamaktayız. Birde ilerde sınavda çıkmaz ama Luppo muhabbeti var tweetler silinmezse okumanızı öneriyorum. Eğer ”Korona Virüse Giriş” dersi olursa aklınızda bir yerlerde Luppo bulunsun çünkü öğretim görevlilerin takıntılı olanları her devirde vardır. Belkide bu virüsün birçok filmi çekilecek ve dedelerinizden dinlemekten sıkılır hale geleceksiniz.

Birde dezenfektan ve kolonya muhabbeti oldu. Virüse karşı tedbirler kapsamında ellerimizi 20 dakika boyunca yıkamaktan sonra en etkili iki silahımız dezenfektan ve kolonya. Fakat arz talep ilişkisini her çay muhabbetine meze yapan mübarek tacirlerimiz fiyatları artırıverdiler tabi.Toplumsal olarak önlemlerimize gelecek olursak, ilk olarak apartman yöneticileri kapı girişlerine dezenfektan koydu. Belediye çalışanları günün belli saatlerinde tulumlarını giyip sırtına taktıkları 4 ölçek su 1 ölçek çamaşır suyundan oluşan dezenfektanlarla sokakları dezenfekte etmekteler. Bilim kurulu var birde muhtemelen bu kurulun üyelerinin isimlerini bilmekten sorumlu olacaksınız. Sağlık bakanımız her gün virüse yakalananlar, virüsten ölenler ve iyileşenleri içeren turkuaz temalı bir tablo yayınlıyor sosyal medya hesabında. Her nedense virüsle alakalı tedbirlerde hep bir turkuaz rengi hakim. Eğitim hayatı ise imreneceğiniz türden. Alıyosunuz elinize çayınızı kahvenizi oturuyosunuz kameranın karşısında video konferansla derse katılıyorsunuz. Herhalde tek avantaj olarak görülen video konferansla derslere katılmak.

Dışarıya çıktığınızda ise çok bir panik havası göremezsiniz tüm uyarılara rağmen vatandaşlarımız oldukça cesur virüse karşı. Bu anlamda pratik zekasıyla ön plana çıkan kardeşlerimiz tek kullanımlık maskelerin içine peçete koyarak, çok kullanımlı maskeler üretir oldular. İlginç bir şekilde maskelerin koruyup korumayacağı şöyle bir teste tabi oldu hatta. Maskeyi takan bir adam karşısına mum yakıp üflüyordu ve eğer mum sönerse maske işlevini yerine getirmemiş oluyordu. Bu gereksiz ayrıntıyı da verdikten sonra sizlerden ricam büyüklerinizin size anlattığı virüs hikayelerini edeben dinlemeniz. Çünkü, gerçekten tramvay kuyruklarında yarım adım atan insanlara sosyal mesafe kavramı öğretilmeye çalışılıyor. Anlayacağınız alışık olduğumuz bir durumla karşı karşıya değiliz. Bütün dünya gündemini meşgul eden gözle görülemeyen bir varlıkla karşı karşıyayız. Bununla ilgili birçok kompo teorileride mevcut. Teoriler belkide hacimli kitaplarda kendilerine yer edinecekler. İnşallah gelecekteki eğitim hayatında virüs hakkındaki komplo teorileri müfredata dahil edilmez. Burada anlatacaklarıma bir nokta koyuyorum gün geçtikçe yaşanan gelişmeleri siteye kaydetme niyetindeyim ve son olarak bugünün insanlığına seslenerek  #EvdeKalSağlıklıKal diyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.