Kimdir Bu Hariciler

0 1.008

Notumuzu arkadaşlarınızla sitemizin linki kopyalarak paylaşmanızı rica edioruz.

Sosyal medyada bizi takip etmek ve yeni notlardan haberdar olmak için BURAYA tıklayın.

Herkese iyi çalışmalar..

HARİCİLİK

Harici diye neden isimlendirildiler?

İsyan eden artislik yapan anlamında “hurûc” kelimesinden türemiştir.

Topluluk adı olarak “Hâriciyye ve havâric” şeklinde kullanılır. Fırka muhalifleri kelimenin “dinden, haktan, insanlar- dan ve Hz. Ali’den uzaklaşan, yönetime isyan edenler anlamına geldiğini söylerler.  Şehristâni: Haktan ayrılarak imama karşı çıkanlar anlamını vermektedir.

Haricilerle ilgili dinden çıkanlar anlamında “marika” kelimesi kullanılmıştır.(Bu bilgi önemli)

Hariciler ise kim kimden hariç dışlayıcılık yapmayın kardeşim diyerek kendilerini  “Allah’a ve peygamberine hicret edenler” olarak tanımlamışlardır.

Yine Hariciler kendilerine Ehl-i Şurât (canlarını ve mallarını Allah’a satanlar) demişlerdir.  Yayınevleri bunu duyunca bütün testlerde sorma kararı almışlardır.

Muhakkime (hakemi reddedenler), Hârûriyye (İlk toplandıkları Harûrâ’ya nispetle) ve Vehbiyye (Reisleri Abdullah b. Vehb’e nispetle) verilen diğer isimlerdir. (Bu bilgilerde zihninizin bir köşesinde dursun)

Hariciler nerden çıktı derseniz Tahkim Olayı’ndan sonra ortaya çıkıvermişlerdir. Biz hakeme mi güvenicez yoksa Allah’ın kitabına mı diyerek kendilerince tavır yapmışlardır. Sonradan Nehrevan’da yaptıkları yanlışı Rasibi’nin komutan olduğu orduyu Hz. Ali’nin yenmesiyle anlamışlardır.

Yapı olarak dar gürüşlü kaba ve vurdulu kırdılı işlerden hoşlanan insanlardır. Hadislere ve ayetlere zahirine göre hükmetmişlerdir. Çünkü yapıları düşünmeye aykırıdır.( wphocasi.net )

Sonrasında abi neden bir devlet kurmuyoruz diyerek Rüstemiler Devlet’ini kurmuşlardır. Sürekli test kitaplarında çıkan ibadiyye koluda burdan türemiştir. Kuzey Afrika Umman taraflarında ibadiyye çok olur derler.

Bİrde şöyle bilgi verelim bu arkadaşlar biz neden ilerde sınavlara konu olmuyoruz diyerek 7 tane fırka kurmuşlar. bunlar: Muhakkime, Sufriyye, Acaride, İbadiyye, Ezarika, Beyhesiyye, Sealibe

Bunların en belirgin özelliği büyük günah konusudur(mürtekibi kebire). Büyük günah konusunda ”bu dünyada işin iş öbür tarafta senin kurtuluş yok kardeşim geçmiş olsun” diyerek büyük günah işleyenleri ebedi cezaya müstehak görürler.

Amel imandan cüzdür diyerek ”aha namaz kılmadı kafir oldu” anlayışı mezhebin merkezi konumundadır.

Bizde kalın size anlatacağımız çok konu var 🙂 wphocasi.net

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.