Evde Spor Yapılır mı?

0 5

Evde Spor Yapılabilir mi?

Sağlığımıza dikkat etmek yaşam kalitemizi artıran en büyük unsurlardandır. Bu unsurları iki kısımda ele alacak olursak bunlardan birincisi düzenli beslenme ikincisi ise hiç şüphesiz düzenli ve istikrarlı bir şekilde spor yapmaktır. Günümüzde virüs salgınından dolayı sokağa çıkma yasakları olduğu için evde kalmak sağlığımızı tehdit eden virüse karşı en etkili tedbirlerin başında yer alıyor.

Evde kaldığımız günlerde spor yapmayı ihmal etmemeliyiz. Bu sebeple evde spor yapma programları yaparak, herhangi bir spor salonuna ihtiyaç duymadan spor yapabiliriz.

Peki evde nasıl spor yapmalıyız?

Kendiniz için hazırlamış olduğunuz spor yapma programındaki hareketleri başlangıç aşamasında gün aşırı tekrar edebilirsiniz. Hareketleri daha kolay yapmaya başladığınızda set ya da tekrar sayılarını arttırabilirsiniz. Ağırlık kullandığınız vücut geliştirme hareketleri için başlangıçta sizi zorlayacak miktarlara çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Kapasitenizin üzerine çıktığınız zaman vücudunuz eğer bu ağırlıklara hazır değilse istemediğiniz sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Spor yapma konusunda tecrübeniz arttıkça tedricen ağırlıklarınızı arttırarak kaslarınızın daha hızlı şekillenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Sporun en önemli özelliği kasları doğru şekilde uyararak çalışmasını sağlamaktır. Sürekli aynı hareketlerin tekrarı vücuda tembellik hissi verecektir. Bu nedenle programınızda belli aralıklarla farklı kombinasyonlar yaparak vücudunuzu zinde tutabilirsiniz.

Bu bilgilere ek olarak akıllı telefonunuza evde yapılan egzersiz programlarını temin etmek için aplikasyonlar indirebilir ve düzenli bir şekilde spor yapabilirsiniz. Günümüzde bazı uygulama geliştiricileri ücetli olan uygulamalarını ücretsiz hale getirerek herkesin kullanımına sunmakta. Sizde uygulama mağazalarından indirebilir ve görsel destekli antrenmanlar yapabilirsiniz.

Son olarak evde spor yaparken kaslarınızı gereğinden fazla yormamanız ve sakatlığa mahal verecek hareketlerden kaçınmanızı şiddetle öneriyoruz. İstikrarlı bir şekilde programınıza uyum sağlarsanız vücudunuzdaki gözle görülür değişimleri kendiniz rahatlıkla fark edebileceksiniz. Hazırladığınız programı bir ila bir buçuk ay civarından yaptıktan sonra programınızda antrenmanlarınızın yerlerini değiştirmeniz, kaslarınızı tembellikten alıkoyacaktır. Olası sakatlıklardan kendinizi koruyun ve sağlıklı kalın diyerek makalemizi noktalıyoruz…

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.