Evde Sağlıklı Beslenme

0 6

Evdeyken sağlıklı beslenme

 

Bir salgınıyla karşı karşıya olduğumuz dönemde stresin yarattığı yeme davranışı değişikliklerinden hepimiz etkilenmekteyiz. Evde geçirdiğimiz şu günlerde öğün sayısındaki artış, kişilerin kilo kontrolünde bir takım zorlanmalara neden olabilir. Bu dönemde beslenme planının doğru seçimlerle düzenlenmesi; kilo artışı olmadan, bağışıklığı destekleyerek ve sağlıklı öğünlerle süreci tamamlama konusunda oldukça önemlidir.

İlk olarak hepimizce malum olan, güne kahvaltı ile başlamak önemlidir. Yumurta, peynir gibi protein depolarının yanına tam tahıllı buğday ekmeği, bol limonlu maydanoz, roka, tere gibi yeşillikler tercih edilebilir. Ayrıca her güne değişik kahvaltı alternatifleri beslenme planına. Kalsiyum ihtiyacı açısından süt veya yoğurda eklenmiş, kuru meyveler, yulaf ezmesi ceviz ya da çiğ badem içi gibi besin çeşitliliği yüksek bir öğünle de güne başlamak mümkün.

Ana öğünlerde ise taze veya dondurulmuş sebzeleri zeytinyağlı veya buharda pişirerek, çorbalar, et tavuk, kuru baklagil yemekleri, bulgur pilavı, salata, yoğurt gibi besinler farklı öğünlerde tüketilebilir. Örneğin; hafif bir öğle öğünü için nohut, kinoa, yeşil mercimek gibi bitkisel protein depolarından birini salatanızın üzerine ekleyerek üzerine de biraz peynir ilavesiyle doyurucu bir seçim tercih edebilirsiniz.

Ara öğünlere gelecek olursak taze ya da kuru meyveler, süt, yoğurt, kefir, imkan varsa ev yapımı yulaf ezmeli kurabiyeler ve tüketim miktarına dikkat etmek şartıyla bağışıklık için önemli mineraller içeren çiğ badem, ceviz, fındık, kabak çekirdeği gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz.

Vücut ısısını dengede tutabilmek, sindirimin düzenlenmesi ve toksinlerin atımı için gün içinde sıvı alımına ayrıca özen gösterilip, 2-2,5 litre su içilmelidir. Su tüketiminin yanı sıra gün içinde açık çay, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları, yeşil çay gibi içecekler de tercih edilebilir.

Ev içerisinde buzdolabından uzak durmalıyız. Bu konuda diyetisyenler esprili bir ifadeyle evde de maske takmanın öneminden bahsetmekteler. Gün içerisinde tüketeceğimiz besinlere her zamankinden daha çok dikkat etmeliyiz. Bu günlerde herkesin şikayetçi olma sebeplerinden biride kilo artışı olduğundan yukarıda belirttiğimiz reçeteye uymanız sizler için oldukça faydalı olucaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.