17 Maddede Kurban Konusu

0 10.786

Fıkıh dersinde en çok karıştırılan konulardan biri olan kurban konusu hakkında 17 maddelik bir metin zinciri yapılmıştır. Bilgileriniz tazelemek için güzel bir çalışma, tüm öğrencilere

hayırlı çalışmalar..

Allah kolaylık versin
——————
1-)Kurban Bayramında Kurban Kesmek, Hanefî Mezhebine Göre Vacip iken, Diğer Mezheplerde Müekked Sünnettir.
——————-
2-) Hatta Bazı Müctehitler, Kurban Kesmenin “Vacip Bir Sünnet” Olduğunu Söyleyerek İlginç bir Hüküm Terimi de Geliştirmişlerdir.
——————-
3-)  Kurban İbadetiyle Yükümlü Olmak İçin Şu 5 Şartın Var Olması Gerekmektedir. ” Müslüman Olmak – Hür Olmak – Aklı Yerinde ve Ergin Olmak – Mukim Olmak – Zengin Olmak.
——————–
4-) Bir hayvanın Kurban Olabilmesi için Aranan Şartlara ” Sıhhat Şartları ” Denir.
——————-
5-) Kur’ân-ı Kerim’de Bu İbadete Konu Olabilecek Hayvanlar “Behîmetü’l En’am ” Olarak Belirlemiştir. Koyun , Keçi , Sığır , Manda ve Deve Türleri.
——————-
6-)  Ortaklaşa Kurban Kesmenin 3 Önemli Şartı Vardır. Ortakların Her Biri Müslüman Olmalıdır – Her Biri İbadet Niyetiyle Ortaklığa Girmiş Olmalıdır – Hiç Bir Ortağın Hissesi Yedide Birin Altına Düşmemelidir.

——————-
7-) 🖋 Kurban Etmek Niyetiyle Alınan Bir Hayvanın Daha Sonra Satımı, Ebû Hanîfe’ye Göre Mekruh Olmakla Birlikte Câiz ve Meşru Sayılmıştır. 🖋
——————-
8- )  Kurban Olmayı Engellen Kusurlar  İki veya Bir Gözü Kör Yürüyemeyecek Kadar Topal Kötürüm Derecesinde Hasta  Çok Zayıf ve Düşkün  Kulağının Veya Kuyruğunun Tamamı Veya Yarısından Çoğu Kesilmiş Dili Kesilmiş  Dişlerinin Çoğu veya Tamamı Dökülmüş Memelerinin Başları Kopmuş Doğuştan Kulakları veya Kuyruğu Olmayan  Ayağı Kesilmiş Olan.
——————-
9-)  Kurban, ” Eyyâm-ı Nahr ” Denen Kurban Bayramının İlk Üç Gününde Kesilir. Şâfii Mezhebine Göre Dördüncü Gün de Buna Dâhildir.
——————-
10-) Kesim Vakti Üçüncü ( Şâfiilere Göre Dördüncü ) Günün Akşam Namazı Vaktinin Girmesiyle Birlikte Sona Erer.
——————-
11-)  Kurban Kesimine “Tezkiye” Denir.
——————-
12-)  Kesen Kişinin Besmeleyi Kasıtlı Olarak Terlemesi, Hanefîlere Göre Hem Kurban Olma Özelliğinin Kaybına Hem de Etinin Haram Sayılmasına Sebep Olur.
——————-
13-) Kurbanlık Hayvan, Ayakları ve Başı Kıbleye Gelecek Biçimde Sol Yanı Üzerine Yatırılır ve Dualarla Kesilir.
——————-
14-) Kurban Eti ve Diğer Parçaları Satılamadığı Gibi Onlardan Kasap Ücreti de Verilemez. Deri de Aynı Hükümlere Tabidir.
——————-
15-)  Sırf Allah Rızası için Mutlak Olarak Adanan Veya Bir Şeyin Olmasına ya da Olmamasına Bağlanarak Adanan Kurbana “Adak/Nezir” Kurbanı Denir.
——————-
16-)  Çocuğun Doğumundan Sonra, Bunu Lutfeden Allah’a Şükür Nişanesi Olarak Kesilen Kurbana “Akîka” ya da “Nesîke” Kurbanı Denir.
——————-
17-) Hac İbadetiyle İlgili Kurbanların Genel Adı, “Hedy Kurban”ıdır.

PDF DERS NOTLARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.